איך לאתר נזילות מים בדירה שלכם: מדריך מקיף

נזילות מים יכולות להוות בעיה משמעותית עבור כל מי שגר בדירה. לא רק שהם מבזבזים מים ומגדילים את חשבונות החשמל שלך, אלא שהם יכולים גם לגרום נזק חמור לרכוש ולחפצים שלך.

שיטות עשה זאת בעצמך והן על ידי פנייה לעזרה מקצועית. (מומחה לאיתור נזילות) על ידי הבנת הסימנים של דליפה ולדעת אילו צעדים לנקוט, אתה יכול לחסוך לעצמך זמן, כסף ומתח.

סימנים לנזילת מים

לפני שתוכלו להתחיל לטפל בנזילת מים, עליכם לדעת מה לחפש. כמה סימנים נפוצים לכך שייתכן שיש לכם נזילה בדירה שלכם כוללים:

 1. חשבון מים מוגבר: אם צריכת המים שלכם לא השתנתה באופן משמעותי, אך החשבון שלכם עולה, זה יכול להיות בגלל נזילה נסתרת.
 2. עובש או טחב: עודף לחות כתוצאה מדליפה עלול להוביל לצמיחת עובש, שעלול להוות סיכון בריאותי אם לא יטופלו.
 3. ריחות מעופשים: ריחות מעופשים בלתי מוסברים יכולים להצביע על כך שמים מחלחלים קירות או ריצוף שלכם.
 4. שינוי צבע או כתמים: כתמים לחים על קירות, תקרות או רצפות יכולים להעיד על נזקי מים כתוצאה מדליפה.
 5. חומרים מעוותים או אבזמים: נזקי מים עלולים לגרום לחומרים כמו עץ וקירות גבס להתעקם או להתעקם עם הזמן.
 6. קולות של מים זורמים: אם אתם שומעים מים זורמים כאשר לא פותחים ברזים, ייתכן שיש נזילה איפשהו במערכת האינסטלציה שלכם.

שיטות DIY לאיתור נזילות מים

אם אתם חושדים שיש לכם נזילת מים בדירה שלכם, ישנן מספר שיטות עשה זאת בעצמך שתוכלו לנסות לאתר את המקור לפני שתקראו לעזרה מקצועית.

 1. בדקו את מד המים: כבו את כל המכשירים והברזים הצורכים מים בדירתכם, ואז בדקו את מד המים. אם הוא ממשיך לזוז, סביר להניח שיש לך דליפה איפשהו.
 2. בדיקת צביעת מאכל: כדי לבדוק אם יש נזילות באסלה, הוסיפו כמה טיפות של צבעי מאכל למיכל והמתינו 15-30 דקות. אם הצבע מופיע בקערה ללא שטיפה, יש לכם דש דולף או שסתום שצריך להחליף.
 3. בדיקה חזותית: חפשו סימנים לנזקי מים, כגון שינוי צבע או כתמים, סביב גופי אינסטלציה כמו כיורים, אסלות ואמבטיות. כמו כן, בדקו את הצינורות החשופים לאיתור טפטופים או לחות נראים לעין.
 4. בדיקת מגבת נייר: הניחו מגבת נייר על הרצפה מתחת לכל מקור נזילה חשוד (כמו מתחת לכיורים או סביב אסלות). אם המגבת הופכת לליחה לאחר זמן מה, ייתכן שמצאת את האשם.

מתי לפנות לעזרה מקצועית?

 1. בעוד ששיטות עשה זאת בעצמך יכולות להיות מועילות באיתור נזילות מים קלות, מצבים מסוימים דורשים מומחיות של מומחה לאיתור נזילות. שקול להתקשר לאיש מקצוע אם:
 2. לא ניתן לאתר את מקור הדליפה: במקרים מסוימים, הגורם לנזילת מים עשוי שלא להיות ברור באופן מיידי. לאינסטלטור מקצועי יש את הכלים והניסיון הדרושים לאיתור נזילות נסתרות במערכת האינסטלציה שלכם.
 3. נזילה חמורה: אם אתם מתמודדים עם נזילה גדולה שגורמת לנזק משמעותי, חשוב להיעזר באיש מקצוע בהקדם האפשרי כדי למנוע בעיות נוספות.
 4. יש לכם נזילות חוזרות: נזילות ממושכות עלולות להצביע על בעיה חמורה יותר במערכת האינסטלציה שלכם הדורשת התייחסות מומחה.

סוגי שירותי איתור נזילות

אינסטלטורים מקצועיים משתמשים במגוון טכניקות לאיתור נזילות מים בדירות. כמה שיטות נפוצות כוללות:

 1. איתור נזילות אקוסטיות: על ידי שימוש במכשירי האזנה רגישים, אינסטלטורים יכולים לאתר את מיקום הנזילה על ידי האזנה לרעש של מים זורמים בתוך הקירות או הרצפה שלכם.
 2. הדמיית אינפרא אדום: מאתר נזילת מים יכול להשתמש במצלמות תרמיות כדי לזהות הבדלי טמפרטורה הנגרמים על ידי נזילות, מה שמאפשר להם לאתר את מקור הבעיה ללא אמצעים פולשניים.
 3. בדיקת עשן: על ידי החדרת עשן למערכת האינסטלציה שלכם, אינסטלטורים יכולים לזהות כל אזור שבו המים בורחים בגלל סדקים או רווחים בצנרת.
 4. בדיקת וידאו: באמצעות מצלמה קטנה מחוברת לכבל גמיש, אינסטלטורים יכולים לבדוק ויזואלית את פנים הצנרת שלכם לאיתור סימני נזק או נזילות.

כיצד למנוע דליפות מים

נקיטת צעדים למניעת נזילות מים בדירה שלכם יכולה לחסוך לכם זמן, כסף ולחץ בטווח הארוך. הנה כמה טיפים לשמירה על מערכת האינסטלציה שלכם במצב מעולה:

 1. בדקו את הצנרת שלכם באופן קבוע: בצעו בדיקות ויזואליות שגרתיות של צינורות וגופי אינסטלציה חשופים, בחיפוש אחר סימני בלאי או נזק.
 2. החליפו רכיבים שחוקים: אם אתם מבחינים שחלקים מסוימים במערכת האינסטלציה שלכם (כמו אטמים או שסתומי דש) מתחילים להתבלות, החליפו אותם לפני שיש להם סיכוי להיכשל לגרום לדליפה.
 3. נטרו את לחץ המים שלכם: לחץ מים גבוה עלול להפעיל לחץ על מערכת האינסטלציה שלכם ולהגביר את הסיכון לדליפות. התקן שסתום להפחתת לחץ במידת הצורך כדי לשמור על לחץ המים שלך בגבולות בטוחים.
 4. שימו לב למה שיורד בפתחי הניקוז שלכם: הימנעו מלשים שומן, שיער או חומרים אחרים שגורמים לסתימה במורד הניקוז שלכם, שכן אלה עלולים להוביל סתימות ודליפות פוטנציאליות.

איתור נזילות מים בדירתכם יכול להיות מאתגר, אך עם הידע והכלים המתאימים, תוכלו לטפל במהירות בבעיה ולמנוע נזקים נוספים. שימו לב לסימנים של דליפות, נסו שיטות איתור DIY במידת האפשר, ואל תהססו להזעיק עזרה מקצועית בעת הצורך. על ידי שמירה על פרואקטיביות לגבי מניעת נזילות וגילוין, תוכלו לשמור על סביבת מגורים בריאה ולהגן על הנכס שלכם מפני נזקי מים יקרים.