בניה קלה – האם ישנה נזקים הצפויים למבנים וכיצד ניתן לטפל בהם

כאשר בונים בית פרטי האפשרויות הן אינסופיות. החומרים מהם בנוי המבנה מאפשרים תיקון / שיפוץ או החלפת קירות / עיצוב המבנה בקלות יחסית, תלוי בסוג הבניה. אך מה בנוגע לנזקי זמן, מזג אויר ואסונות טבע? יש כמה דברים שחשוב לדעת לשים אליהם לב: 

רעידות אדמה- אמנם רעידות אדמה נשמע מלחיץ, אך יש לדעת כי במדינת ישראל צפויות רעידות אדמה בהתחשב במיקום הגיאוגרפי שלנו על השבר הסורי-אפריקאי, והן בלתי נמנעות. אמנם עוד אין תחזית למתי זה יקרה, איך ומה תהיה העוצמה של רעידת אדמה בישראל אך חשוב לקחת בחשבון נזקי טבע כאשר בוחרים מגורים קבועים או מתכננים בניה. בניה קלה מאפשרת מבנה יותר בטיחותי במידה וצפויה רעידת אדמה או נזק טבע אחר העשוי לפגוע במבנה. לרוב מדובר במבנים נמוכים יחסית המתפרסים על שטח רחב- שימוש בחומרים חזקים מאוד המחוברים באופן יציב ביותר דבר אשר מקנה יציבות רבה. ברעידות אדמה שהתרחשו בארצות הברית לדוגמא- מבנים שנבנו בבניה חכמה ניזוקו פחות ממבנים בבניה מסורתית. העמידות של מבנה בבניה קלה מתאפשרת בזכות היתרונות של סוג בניה זה- שימוש בחלקים גדולים ויציבים הנבנים מראש באופן איכותי וחזק ומשונעים לאיזור המבנה. לוחות מתכת גדולים וכמה שכבות טובות של חומרים המאוחדים מאפשרות מבנה מאוד חזק ויציב. 

בידוד טרמי – לבניה קלה יש יתרון עצום על פני כל סוג בניה אחר מבחינת הבידוד הטרמי. המבנה מאפשר שימוש נכון במזג האויר, כניסת חום וקור למבנה. ניתן להגיד שבמידה ואתם מתגוררים או נמצאים במבנה שכזה יהיה לכם נעים לרוב. אם יש קור קיצוני בחוץ או חום קיצוני כמעט ולא תוכלו להרגיש זאת בעת המצאותכם במבנה בבניה קלה. 

רטיבות – כאשר בונים ומתכננים בית פרטי או מבנה עסקי בשיטת בניה ירוקה הנקראת גם בניה קלה / חכמה, יש לתכנון את המבנה לפי תנאי השטח עליו יוקם. אם ידוע מראש כי האיזור צפוי לרטיבות רבה בזמן החורף או עקב קרבה למים- כגון, ים או ימה וישנה רטיבות שעשויה להיגרם עקב הלחות שבאוויר יש לבחור בחומרים אטומים יותר ולהקפיד מאוד על איטום מראש כך שהלחות לא תוכל לחדור לחומרי המבנה ולייצר עובש, חלודה ועוד תופעות שאינן נעימות ודורשות לאחר מכן טיפול מאסיבי . 

במקרה וכן מופיעה איזושהיא רטיבות מכל סיבה שלא תהיה, ניתן עם זאת לטפל בה בקלות ויעילות – חומרי המבנה ניתנים להחלפה ולשיפוץ או ייבוש מלא במידת הצורך. ישנם אמצעים רבים לטיפול מונע ברטיבות אך גם לטיפול בדיעבד. 

התיישנות החומר- בניגוד למבנים המתבססים על חומרים שהולכים ומתפוררים עם הזמן ודורשים חידוש ותחזוקה, בניה קלה מאפשרת שימוש בחומרים חזקים, עמידים ואיכותיים. שלד המבנה מבוסס על מתכת חזקה ביותר ועמידה, שאר חומרי המבנה מוחזקים אחד עם השני כך שיתנו תמיכה, איטום, בידוד מרעשים ושימוש נכון באנרגיה המופקת מהסביבה, בלאי מתרחש בכל מקום וכל מצב אך בבניה קלה הבלאי איטי יותר עד כמעט לא מורגש, ושוב, במידה ויש צורך בהחלפה/ שיפוץ או תחזוקה, בבניה קלה זו אינה בעיה.