השפעת חול רטוב על חימום תת רצפתי

כותרת המאמר כוללת הרבה נושאים במשפט אחד אותם נפרק כעת לגורמים כדי שתוכלו לבחור את הבחירה הטובה ביותר לבית שלכם. נתחיל בכך שהבית שלנו הוא אולי נראה יציב, כזה שנמצא כאילו הוא מובן מאליו, אבל כדי לבנות אותו הושקעה לא מעט מחשבה ביצירה של המקום בו אנחנו נהיה מוגנים מרוח, גשם וחיות רעות. בעבר לא היה ריצוף לבית, במזרח היו מניחים שטיחים גדולים ובמערב, היו מטאטאים את החול כדי ליצור ריצפה שטוחה. לאורך השנים, עם ההתפתחות האנושית, האפשרות לרצף את הבית איפשרה חימום טוב יותר של המבנה והגנה על הרגליים של בני האדם מכל מה שמתרחש מחוץ לבית. 

היום, על מנת להניח את הריצוף המודרני בו אנחנו משתמשים, אנחנו צריכים ליישר את האדמה שהייתה שם לפנינו. גם אם מדובר על דירה בבניין, אנחנו צריכים ליצור על גבי היציקה של הבטון, קרקע ישרה עשויה חומר גמיש, לא קשה כמו בטון, מכל מיני סיבות שלא ניגע בהן כעת. הפואנטה היא שמתחת לכל בית, מתחת לריצוף, נמצא שני סוגים של חומר מבודד, חול או שומשום. 

איך אלו משפיעים על חימום תת ריצפתי ומה אתם צריכים לדעת? נדבר על זה כעת. 

מה ההבדל בין חול לשומשום כהכנה לריצוף 

שומשום עשוי אבני חצץ קטנות אותן מהדקים בדרך להנחת הריצוף, החול הוא פשוט חול ים, המוכר לרבים מאיתנו, אותו יש להדק כדי ליצור משטח עליו אנחנו יכולים לשים את הריצוף. לכל אחד מהם יתרונות שונים והשימוש בהם נעשה בהתאם למחיר שלהם בשוק באותו הזמן, בהתאם לצרכים של הקבלן ועוד. עד כאן אין בעיה, אלא שהרבה פעמים מערכות חשובות מונחות על גבי המשטח הזה ובתוכו כאשר אלו ממוקמים מתחת לריצוף כדי לתת מענה לבעיה מסוימת. לא רק מערכת של חימום תת ריצפתי תמצאו מתחת לריצוף, כי אם גם מערכות החשמל והאינסטלציה יכולות להיות מונחות שם. 

הבעיה תמיד מתרחשת כאשר החול או השומשום נרטבים. זה יכול להיות בגלל מערכת שאירעה בה תקלה, זה יכול לקרות משום שהייתה הצפה בתוך הבית בעקבות מזג אוויר סוער במיוחד. אז אנחנו צריכים להבין איך אנחנו מטפלים בבעיה ומייבשים את החומר בצורה הטובה ביותר. 

בגדול, שומשום לא מהווה בעיה גדולה משום שאנחנו יכולים לשאוב את המים בין האבנים, במקרה של חול המצב מורכב יותר שכן אנחנו צריכים לייבש את החול ולא רק לשאוב את המים. 

על מערכת חימום תת ריצפתי ועל ההשפעה שלה על חול רטוב מתחת לריצוף

מערכת חימום תת ריצפתי היא מערכת שמתחילה להיכנס לבתים רבים בישראל. היתרונות שלה עצומים, מדובר על מערכת שלא מייבשת את האוויר כמו במזגן, המערכת מאפשרת חימום אחיד של כל החלל והיא נוחה לשימוש. לאורך הרבה שנים השימוש במערכת נחשב יקר בגלל החשמל הרב שהיא צורכת, אבל היום, בעקבות פריצת דרך טכנולוגית, אנחנו יכולים להשתמש במערכת באמצעות אנרגיה סולארית שמופקת במיוחד עבור המערכת וחוסכת הרבה כסף, כמו גם שומרת על הסביבה. 

היתרון של המערכת על גבי חול רטוב היא שהמערכת עובדת בזכות צינורות שמכילים מים מחוממים הזורמים מתחת המרצפות. החום עולה למעלה וכך החדר מתחמם. אם מתרחשת תקלה שגורמת לחול מתחת לריצוף להירטב, המערכת של החימום התת ריצפתי למעשה מזרזת את הייבוש של החול ועוזרת לנו בתהליך הייבוש. 

כך שמדובר על שילוב מנצח שכדאי לחשוב עליו. לשאלות נוספות, צרו קשר.