הנזק שנגרם למבנה כתוצאה מרטיבות וכיצד ניתן להתמודד איתו

נזקי רטיבות הם אחד מנזקי הבית המתעתעים ביותר, מכיוון שהם מתחילים בכתם עובש או פטרת  שעל פניו נראים לא מזיקים, אך מתחת לפני השטח הבעיה עלולה להיות מורכבת הרבה יותר. יש אנשים שיעדיפו למרוח כל פעם צבע והמהדרין אפילו ימרחו צבע עם חומר נגד פטריות, אך מעשה זה יהיה משול פשוט כמו לשים פלסטר על שבר, לא יעיל ובטח שלא יטפל בשורש הבעיה. במאמר זה נסביר כמה דרכי התמודדות עם רטיבות.

נוהל שכן

כמעט אין אחד מאיתנו שלא חווה את הרגע הזה ששכן דופק בדלת ומבשר לנו שיש לו כתמי רטיבות בתקרה ורצוי שנטפל בזה. משמעות הדבר שכנראה יש לנו איזו נזילה בצנרת המקלחת או לחילופין החומר שאמור לאטום את ריצוף האמבטיה נשחק וכעת לא מתפקד כמו שצריך. הסיבות לכך הן רבות, יכול להיות שהריצוף פשוט ישן ובמרוצת השנים הוא נשחק, האפשרות השנייה היא שהקבלן שביצע בעבר את העבודה התרשל, כמובן שאם העבודה התבצעה בזמן סמוך למועד גילוי הנזילה קיימת כאן עילה לתביעת נזיקין כנגד הקבלן בגין ביצוע עבודה רשלנית ולכן באפשרותכם לפנות לעו"ד נזיקין.

הגורם השני שעלול לגרום לרטיבות בתקרה של שכנינו הוא נזילה באחד מצינורות המקלחת וזוהי כבר אופרה אחרת, אם כי הרבה יותר קלה להתמודדות מאשר בעיה של חומר איטום שחוק או לא קיים, מכיוון שכיום לאינסטלטור יש מכשיר מיוחד שמראה לו מהיכן הנזילה והוא כבר לא צריך לשבור את כל הקיר כדי למצוא את הנזילה, בניגוד לחומר איטום שחוק שיאלץ אתכם לרצף מחדש את המקלחת. בשני המקרים של גורמי הרטיבות, רצוי לתת לריצוף להתייבש בכדי שתופעת הפטרת לא תשוב.

אם תתעלם הבעיה לא תיעלם

כמו בחיים עצמם כך גם בבעיות רטיבות, להתעלם מהבעיה ולמרוח עוד שכבת צבע, לא יפתור את הבעיה על כן צריך לבדוק את מקור הרטיבות שגורם לפטרת ולעובש, שמעבר לפגם אסתטי מדובר בסכנה בריאותית של ממש. מה גם שרטיבות שלא מטופלת כהלכה עלולה להביא לנזקים חמורים עוד יותר ביסודות הבניין או בשלד. לכן חשוב להבין מהיכן הרטיבות, אם למשל הכתם נמצא בחלק העליון של הקיר ואתם גרים בבניין קומות, סביר להניח שהמקור הוא מהדירה שמעליכם.

חשוב לדעת שהיה והמקור הוא אכן מהשכן מלמעלה והוא מסרב לטפל בבעיה זוהי עילה לתביעת נזיקין ובאמצעות עורך דין נזיקין טוב תוכלו גם לכסות את עלות התיקון וגם לקבל פיצויים על עוגמת נפש. במקרה ואתם גרים בדירת קרקע ללא שכנים מעליכם ומופיע כתם רטיבות בתקרה, סביר להניח שהמקור יהיה ממי גשמים שלא התנקזו כהלכה ולכן מומלץ לדאוג מבעוד מועד לפינוי גגות ומרזבים מכל הפסולת שהם צברו בחודשי הקיץ ובעיקר בסתיו עם כל העלווה שנושרת מהעצים.