הכירו את מיטב הפתרונות לייבוש הרטיבות שמתחת לריצוף

האם חייבים לפרק את הרצפה על מנת לייבש רטיבות מתחת לריצוף? נסביר מהן הבעיות שנגרמות מרטיבות כלואה ואילו פתרונות יתאימו לצורך ייבוש מצע סומסום או החול שתחת למרצפות. 

מהי הבעיה שגורמת רטיבות כלואה 

נזילה, פיצוץ בצינור או כל רטיבות ממקור חיצוני עלולים לגרום לנזקים במבנה. למים ישנה נטייה להתאסף מתחת לריצוף, כך שאחוזי הלחות במצע עולים מעל התקן הרצוי. אם המצע, שנקרא סומסום מוצף מים, המשקל העודף עלול להזיק לרצפה ואפילו ליסודות. בנוסף, הלחות והרטיבות מעודדים היווצרות עובש וריחות מעופשים. העובש מתפשט והורס פאנלים, רהיטי עץ, מכתים את הקירות ואף מזיק לנשימה ומעורר אלרגיות, אי נוחות וסבל. הפתרונות שלהלן יאפשרו להחזיר את השגרה, לייבש את המים והכל, תוך מינימום הפרעה לשגרת החיים. הרבה יותר פשוט ונוח מכפי שחשבתם. 

פעולת הכנה חשובות לפני הייבוש 

אם ניגשים מיד לפעולה של ייבוש סומסום מתחת לריצוף עלולה להיווצר בעיה. עדיין לא ידוע בדיוק מהו אחוז הלחות במצע ועד כמה עמוק הגיעה הרטיבות. רק לאחר שבודקים על ידי ציוד מעבדתי את אחוזי הלחות, יודעים אילו אמצעים יהיו אידיאליים לצורך פעולת הייבוש והשיקום. כלומר, אם תוקן צינור שהתפוצץ או נשאבו כבר המים לאחר הצפה, מבצעים את הדבר הבא:

  1. בוחרים נקודת קידוח נסתרת. למשל, מתחת למקרר או לרהיט מסיבי. הנקודה צריכה להיות סמוכה למוקד הרטיבות שנמצאה קודם לכן. 
  2. קודחים נקודה לא גדולה, שמאפשרת איסוף דגימת מצע של סומסום או חול. 
  3. מבצעים בדיקת מעבדה לזיהוי אחוזי הלחות הנוכחיים. 
  4. מתכננים ובוחרים את שיטת הייבוש הטובה ביותר. השיקולים יהיו למשל האם הבית משמש למגורים, האם נדרש ייבוש מהיר במיוחד ועוד. 

האם חייבים לפרק ריצוף לפני ייבוש?

השיטה הפחות מועדפת, בדרך כלל, לביצוע ייבוש מתחת לריצוף תכלול פירוק מרצפות. כלומר, ייבוש סומסום מבוצע לאחר הרמת הרצפה, המתנה לייבוש בצורה של אידוי או חימום ולאחר מכן ריצוף מחדש. מתי בכל זאת אפשר לנקוט בשיטה זאת: אם מבצעים בבית שיפוץ ומתכוונים בכל מקרה להחליף את הצנרת ולשנות את הריצוף, זהו תהליך הגיוני ונכון. אבל, אם לא רוצים לפגוע ברצפה קיימת ולא מתכוונים להיכנס להוצאות כספיות משמעותיות, ישנן דרכים עדיפות, יותר טובות, יותר מהירות והרבה יותר משתלמות.

אלה שיטות הייבוש המהירות יותר והמשתלמות יותר 

השיטות המהירות והמשתלמות יותר לייבוש מתחת למרצפות מתחילות בדרך כלל עם ביצוע קידוח זעיר. זהו קידוח הדומה לזה שמאפשר לבדוק את רמת הלחות, כפי שהסברנו בתחילה. בעזרת מכשור מתקדם, אפשר להביא לשאיבת הלחות וסילוק המים, מתוך פתח שקוטרו לא גדול יותר מזה של כוס מים גדולה. את הקידוח ניתן לבצע באמצעות כוס יהלום, באזור שלאחר מכן יכוסה על ידי רהיט, מקרר, מדיח כלים וכדומה. 

שיטות הייבוש, בהתאם לכמות ואופי הרטיבות שנמצאה:

  • באמצעות מפזרי חום מיוחדים, שמחממים את המצע ותורמים לסילוק המים. 
  • באמצעות יבשנים, מכשירים שמסייעים לסילוק הלחות העודפת. 
  • שימוש במפוחים, שעוזרים להסיע החוצה את הלחות, בשילוב מכשירי הייבוש שמוקמו קודם לכן. 
  • על ידי מכונות ייבוש ושאיבה, שמשלבות חימום של המצע ושאיבת המים עד שאחוזי הלחות מגיעים לרמה נמוכה ביותר (לפי התקן ולפי בדיקת המעבדה). 

האם הייבוש חייב להיות רועש 

מכשירי הייבוש התת רצפתי מגיעים בגדלים שונים ובעוצמות שונות. אם אין בעיה עם הפעלה רועשת, ניתן להפעיל מכונות יותר חזקות אך גם יותר מרעישות. אם מדובר בבית מגורים, לרוב יופעלו מכונות חרישיות יותר, כך שלא תיווצר הפרעה לבני הבית.