הדרך הנאותה לייבוש סומסום מתחת לריצוף 

הציפייה שלנו שהבית שלנו תמיד יהיה יבש היא בסיסית ביותר. אחד המצבים הלא נעימים מתרחש כאשר מסיבה כלשהי חודרת ומתאספת רטיבות מתחת לריצוף. אנשי המקצוע מכנים את המצב הזה כרטיבות של הסומסום. זוהי השכבה והתשתית שמתחת למרצפות כמעט בכל בית. נסביר על הדרך הנאותה לביצוע ייבוש סומסום מתחת לריצוף. נפרט מי זקוק לכך ומתי זה חשוב באופן מיוחד. 

מתי נוצרת רטיבות במצע הסומסום

קבלן הבונה מבנה כלשהו, בית או דירה או מבנה עסקי, צריך לדאוג לכך שהריצוף ינוח מצורה מאוזנת לחלוטין. גם הרווחים את האריחים צריכים להיות מתוכננים, נעשה שימוש בחומרי מילוי כך שהסומסום והחול צריכים להיות יבשים לגמרי. למעשה, קיים תקן שמתיר מעט לחות, שנוצרת באופן טבעי. גם באוויר קיימת לחות וכמעט כל חומר יכיל ריכוז מסוים של לחות. אז מתי בעצם עלולה להיווצר הרטיבות, מסבירים מחברת דרייסטון בע"מ:

  • ליקויי בניה – במידה והקבלן לא ניהל את עבודות הבניה כמו שצריך, יתכן שיהיו ליקויי בניה. כלומר, אפילו במבנים חדשים מסוימים יהיה צורך להזמין ייבוש סומסום מתחת לריצוף
  • ליקויי איטום או התיישנות איטום – רטיבות מתחת לריצוף עלולה להיות בעיה הנובעת מליקויים באיטום או מהתיישנות של איטום שלא תוחזק כהלכה. 
  • שיטפונות חריגים והצפות – סומסום עשוי להירטב הרבה מעל התקן אם הרצפה נחשפה לשיטפון חריג או להצפה. מים שעומדים לאורך זמן ללא ניקוז או שאיבה עלולים לחלחל ולהצטבר. 
  • צינורות ישנים – צינורות מים או ביוב ישנים עלולים להיסדק או לטפטף. פיצוץ בצינור, הצטברות שורשים בצנרת או סתימות בביוב עלולים להביא לרטיבות בריצוף, רטיבות בפאנלים ובקירות. 
  • תקלות הנובעות מחלודה או חוסר תחזוקה – חוסר תחזוקה של מערכות אינסטלציה, חוסר תחזוקה של מרזבים ואפילו הצטברות של חלודה וקורוזיה עלולים לגרום לנזקי מים, רטיבות וצורך בייבוש של חול או סומסום. 

האם חייבים לבצע ייבוש בשיטה הרסנית 

שיטות חדשניות של ייבוש רטיבות מתחת לריצוף מאפשרות לבצע ייבוש של סומסום או חול בשיטות לא הרסניות, לא פולשניות והרבה יותר מהירות. השיטה ההרסנית, חשוב לומר, לא הורסת את הבית אך מחייבת את הרס הריצוף הקיים. בשיטה כזאת מפרקים, הורסים או שוברים מרצפות בכל הבית או בחלק גדול ממנו. לאחר הסרת כל המרצפות, ממתינים שהרטיבות תתאדה או שלפעמים מחליפים את כל הסומסום והחול. זו שיטה יקרה, ארוכה, ומתאימה בעיקר למי שרוצה לשפץ את הרצפה ולהחליף ריצוף ישן בחדש. אם לא רוצים להחליף את המרצפות, כדאי לבחור שיטה יעילה, לייבוש ללא הרס, תוך שמירה על הרצפה הקיימת. 

כיצד מייבשים בשיטה נקודתית, לא הרסנית ומהירה 

לצורך ביצוע ייבוש סומסום מתחת לריצוף בצורה מתקדמת, נקודתית, לא הרסנית אבל מהירה, פועלים בדרך הבאה. קודם כל, מאתרים את מוקד הנזילה או הרטיבות. חייבים להפסיק את כניסת המים לפני שמבצעים את הייבוש. לאחר מכן בודקים את אחוז הרטיבות בתוך הסומסום. קודחים חור קטן שדרכו מגיעים למצע הרטוב. נהוג לשלוח דגימה למעבדה כדי לקבל תשובה מוסמכת. הצעד הבא הינו להשתמש באותו חור קטן בכדי להכניס צינורות ייבוש. הצינורות הללו, בשילוב אמצעי חימום וספיגה, מזרימים אוויר חם. המכשיר יודע לשאוב את הלחות עד שהתהליך מביא למצע יבש בצורה מספקת. לסיום, סותמים את הקדח. במידת האפשר, דואגים לכך שהקידוח הקטן יבוצע במקום סמוי, למשל מתחת לארון או מכונת הכביסה או המקרר. 

כפי שראינו, לא חייבים לייבש את הסומסום בצורה הרסנית, יקרה וארוכה. טיפול יעיל ומהיר, מתוכנן ובדוק, מבצע את המלאכה.