טיפים להגנה על הרכוש בביתכם מפני נזקי הצפות

אם נדמה לכם שהחורף האחרון היה סוער מהרגיל, זו לא טעות. שינויי האקלים מביאים איתם חורפים סוערים מאי פעם. ימי גשם רבים הופכים להיות סוערים ברמות שלא הכרנו וכמויות המים שיורדות בבת אחת, הופכות גדולות במיוחד. לכן, יותר מתמיד צריך לדעת כיצד לפעול על מנת להגן על הרכוש מפני נזקי מים והצפות. מלבד זאת, הצפות יכולות להתרחש גם בשל תקלות צנרת או פיצוץ של צינור. וכעת, הטיפים הבאים יסייעו לכם לשמור על בית יבש ורכוש מוגן, שמור ותקין.

איטום קירות, גגות ומרפסות

לאורך השנים, נוצרים סדקים זעירים בקירות ובגגות. חיפויי חוץ הופכים מוחלשים ולחות בחורף הולכת ומצטברת בקירות. לכן, עוד לפני שמגיע החורף ומזהים סימני נזילות ברורים, כדאי להקדים תרופה למכה. וזה לא משנה אם התקנתם פרקט עמיד במים, משום שאם תתרחש הצפה, אפילו הוא עלול להינזק קשות. בין היתר, מה שצריך לעשות זה:

1.      בדיקת גגות ואיטום – בעלי בתים פרטיים או דיירי קומות עליונות, וודאו שהגג עובר איטום מקצועי. עדיף שהאיטום יתבצע באמצעות יריעות ביטומניות שספקת פתרון יעיל לשנים רבות. זה עדיף בהרבה על איטום בזפת. באיטום מקצועי, נעשית בדיקה בהצפה.

2.      ניקיון מרזבים – את המרזבים יש לנקות ולוודא שהם תקינים. אם הם סתומים, הדבר עלול להאיץ נזילות ותקלות מים.

3.      תיקוני איטום במרפסות – מרפסות מהוות נקודות תורפה שעלולות לגרום לצרות בחורף. הזמינו בדיקה מקצועית מבעוד מועד ותקנו את מה שצריך. אם לא נערכים לך, המים עלולים לחדור פנימה, במיוחד בימי גשם סוערים.

4.      אם בחורף הקודם הבחנתם בקיר חיצוני שדרכו חדרה לחות, כדאי לטפל בכך. לעיתים יש צורך להחליף חיפויים ואף לשקם ליקויים בבטון שעם הזמן מתפורר בשל חדירות מים (ניתן לראות זאת בצורה של תשתית ברזל חלודה שנחשפת).

תחזוקה מקיפה לצנרת הבית

שימו לב כי הצפה בבית לא מתרחשת אך ורק בשל חדירת מי גשם וסערה בחורף. הצפות יכולות להתרחש גם בשל תקלות צנרת. נזילות בצנרת שגורמות ממש להצפה לרוב לא מתרחשות ביום אחד. אם מגלים עירנות, אפשר לזהות סימנים מוקמים לטפל בכך בזמן. למשל, סימני רטיבות על הפנלים, התפוררות או קילוף בטיח, עובש בקירות ועוד. מומלץ להקפיד על תחזוקה מקיפה לצנרת הבית. אפשר להזמין בדיקת נזילות בצנרת הבית, לשם החלפת חלקים פגומים. אפשרות אחרת היא החלפת צנרת ברזל ישנה, בצנרת פלסטיק חדישה.

ביטוח מבנה, ליתר ביטחון

לצד הפעולות עליהן המלצנו, נבקש לומר שאין זה תחליף לביטוח. נזקי מים עלולים לגרום להוצאות יקרות, בהיקף כספי ניכר. לכן, וודאו שבביטוח המבנה שלכם ישנו כיסוי לנזילות ולנזקי מים. כך, במידה והבית או חלק מהתכולה ינזקו בשל נזילות או הצפות, תוכלו לקבל פיצוי עבור הרכוש שניזוק.