איך לבצע ייבוש רטיבות כלואה ולמה זה חשוב

רטיבות כלואה הינה רטיבות שמתאספת מתחת למרצפות, מבלי יכולת להיקוות החוצה. למים איך דרך יציאה טבעית מפני שמרצפה מונעת אידוי. כך, המצע שלמטה, חול או סומסום, נספגים והתוצאות יכולות להיות גרועות מאוד. על מנת לפתור את הבעיה, ניתן לבצע את הייבוש בעזרת חברה המתמחה בדיוק במשימה כזאת – ייבוש רטיבות כלואה בשיטה מהירה יחסית, במחיר נוח וללא הרס הרצפה. 

איך נדע שאכן קיימת רטיבות כלואה 

לא תמיד יהיו סימנים ברורים לכך שרטיבות מסתתרת לה מתחת לריצוף. לפעמים לוקח זמן עד שברור שישנה בעיה וחייבים לטפל בה. אך בדרך כלל, ידוע מה בדיוק מוביל לכך. למשל, רטיבות כלואה עלולה להיגרם בגלל צנרת סדוקה או ישנה. או הזמנתם אינסטלטור בגלל שהתפוצץ צינור, יתכן מאוד שעד שהתקלה תוקנה המצע כבר נספג בהרבה מים. בשכונות או באזורים שסובלים מהצפות, איטום לא מספק של קירות, רצפות או גגות, עלול להביא לרטיבות הכלואה. מרתף שהוצף, אם חדרו פנימה מים מבחוץ, גם אלה דוגמאות למצבים שבהם מומלץ לבדוק שאכן, קיימת הרטיבות הנסתרת. 

לצורך הבדיקה, לוקחים דגימת מצע (סומסום). מכשיר מעבדתי דוגם את אחוזי הלחות. לפי סוג המצע, מתקבלת תוצאה האם הרטיבות חריגה והאם חיוני ליבש. על פי רוב, מעל ל-3 או 6 אחוזי לחות כבר מהווים בעיה. עודף מים בסומסום יכול להכביד על המבנה, לגרום לתקלות בפאנלים, התנפחות קירות, נזק לתקרות (בקומות תחתונות), עובש, ריחות רעים, קילופי צבע ועוד. עודף רטיבות חייבים לייבש מפני שנרצה למנוע נזק למבנה, מפני שנרצה לשמור על התשתית וגם מפני שהלחות עלולה להביא לנזק בריאותי. 

איך מייבשים בשיטות החדשניות ביותר 

בעבר, ייבוש מתחת לרצפה התבצע בתהליך ארוך, מתיש, יקר ולמעשה גם הרסני. כלומר, היה צריך לעקור את המרצפות, לייבש את המצע או להחליף אותו. אחר כך – נדרש להחליף את כל הרצפה. מי שיבדוק כמה עולות מרצפות וכמה עולה לרצף בית מחדש יבין מהר מאוד עד כמה זה תהליך יקר ולא נוח, בלשון המעטה. השיטה החדשנית עוקפת את הבעיה בצורה אלגנטית ונוחה בהרבה. 

מומחים לייבוש רטיבות כלואה כבר לא צריכים להתעסק עם הסרת מרצפות. במקום זאת, מבצעים קידוח קטן, אחד או שניים, בהתאם למיקום הרטיבות הכלואה. הנקודה שבה קודחים תהיה נקודה נסתרת מעין. כלומר, אפשר למשל לקדוח מתחת למקרר או מתחת לארון גדול. לאחר ביצוע העבודה, אף אחד לא ידע ולא ירגיש שהיה פתח בריצוף. כמובן, לאחר גמר הייבוש, אותו פתח בריצוף נסגר או שאפשר להחליף מרצפת אחת, אם רוצים. 

מבעד לפתח הזה פשוט מאוד לקחת דגימת מצע לבדיקת לחות קיימת לפני הייבוש וגם אחריו. הייבוש עצמו מבוצע על ידי מכונות חדישות שמתוכננות בדיוק למשימה זו: המכונות שולחות אוויר חם לתוך המצע, כך שמולקולות המים נפרדות מהסומסום או החול ביתר קלות. ניתן להשתמש בעזרים כגון יבשנים, מפזרי חום לוכדי לחות. בעזרת צינורות, שואבים את המים שנאספו כך שנותר בעצם מצע יבש, תקין וללא שום תקלה. 

כמה זמן לוקח לבצע את הייבוש 

תהליך הייבוש איננו ארוך, בתנאי שמשתמשים במכונות ייבוש איכותיות. אלו מכונות ייעודיות שמיובאות מחו"ל והן מסוגלות לסלק עודפי מים אפילו מבלי להרעיש. אם הרטיבות מוגברת, ניתן ליצור כמה פתחים על מנת לזרז את התהליך. במבני תעשיה, ניתן להכניס לפעולה מכונות חזקות יותר, אך גם מרעישות למדי. בבתים, נהוג להשתמש בהפעלה שקטה שלא מפריעה את מנוחת בני הבית או השכנים.